Chomik - jedzenie, karma

Karma dla chomika – wybieramy najlepszą!

Chomiki są jednym z popularnych zwierząt domowych, często wybieranych ze względu na ich niewielkie rozmiary i małe wymagania, jeśli chodzi o opiekę czy zajmowanie się pupilem. Zwykle jest to pierwsze zwierzę każdego dziecka, które dzięki opiece nad chomikiem uczy się odpowiedzialności i regularnego wypełniania obowiązków.

Jak wybrać idealną karmę dla chomika?

Jednym z najważniejszych czynników, który zapewnia długie życie i dobre zdrowie chomikowi, jest karma, której skład należy zbilansować w taki sposób, by odpowiadała wszystkim potrzebom domowego pupila. Dobra kondycja chomika przejawia się żywym zachowaniem, lśniącym futerkiem i chęcią do aktywności fizycznej.

Karma dla chomika — jak powinna być zbilansowana?

Idealny pokarm dla chomika powinien zabierać co najmniej 14% białek (głównie pochodzenia roślinnego, z niewielkim dodatkiem białek pochodzenia zwierzęcego w postaci małych owadów), do 8% tłuszczudo 8% błonnika, witaminy A i E oraz fosfor i wapń.

Dieta chomika — czym żywić pupila?

W sklepach zoologicznych często można spotkać gotowe mieszanki dla chomika. Nie zawsze jednak odpowiadają one wszystkim potrzebom chomika, szczególnie biorąc pod uwagę fakt różnic międzygatunkowych. Często pojawiają się tam duże ilości ziaren słonecznika czy orzeszków ziemnych, które powinny w karmie występować w mniejszości. Warto jest więc wykonywać mieszanki samodzielnie. Wtedy właściciel ma kontrolę nad tym, co podaje swojemu zwierzakowi, a także wie, że jedzenie jest odpowiednio zbilansowane i na pewno posmakuje chomikowi. Najlepszy pokarm dla chomika zawiera:

  • Ziarna roślin
  • Warzywa
  • Niewielkie ilości owoców
  • Zioła i siano
  • Dodatek białka zwierzęcego (małe owady lub niewielka ilość gotowanego kurczaka)

Podstawą diety małego zwierzaka są ziarna. W karmie powinny przeważać takie nasiona roślin, jak amarantus, jęczmień, owies, pestki dyni, kukurydza, proso czy żyto. Ziarna z dużą zawartością tłuszczu (przykładowo ziarna słonecznika czy orzechy ziemne) powinny być podawane w mniejszych ilościach. Od czasu do czasu można podać różnego rodzaju kasze — jaglaną, gryczaną, mannę, pęczak i jęczmienną, a także płatki zbożowe (jaglane, gryczane, owsiane, orkiszowe).

Warzywa są cennym źródłem witamin i składników mineralnych w diecie chomika. Można je podawać nawet kilka razy dziennie w niewielkich ilościach, najlepiej nie podawać cały czas tego samego warzywa. Chomikom mogą się spodobać takie warzywa, jak marchew, dynia, rzeżucha, cukinia czy seler.

Owoce są dobrym pomysłem na jednorazową przekąskę. Należy je podawać w niewielkich ilościach i niezbyt często, szczególnie przy opiece nad chomikami syryjskimi, które mają skłonności do cukrzycy. Są one doskonałym przysmakiem i źródłem niektórych witamin.

Uzupełnieniem diety chomika mogą być zioła i siano. Rośliny posiadają dużo witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju pupila, dlatego warto je podawać od czasu do czasu. Siano nie jest podstawą diety, jednak warto je podawać w celu pomocy przy ścieraniu zębów czy wspomaganiu trawienia.

W naturze chomik od czasu do czasu posili się małym owadem lub stawonogiem, dlatego warto 2-3 razy w tygodniu podać mu białko zwierzęce. Niekoniecznie trzeba karmić chomika żywymi owadami, takimi jak mączniki, można skorzystać z gotowych mieszanek owadów, które zawierają suszone osobniki. Rozwiązaniem może być również karmienie ugotowanym mięsem drobiowym (bez zawartości przypraw), przy którym podajemy jednorazowo kawałek wielkości ziarna grochu.

Co nie może znaleźć się w karmie dla chomika?

W diecie chomika nie powinien znajdować się nabiałprodukty solone czy słodzone, a także nie można mu podawać produktów przeznaczonych dla człowieka. Nie należy podawać gałązek drzew iglastych, kasztanów i żołędzi, bo są one dla chomika trujące, tak samo jak niektóre rośliny i zioła. Każda roślina musi być sprawdzona pod kątem pochodzenia i gatunku, dlatego niekoniecznie dobrym pomysłem jest podawanie roślin zebranych na łąkach i polach.

Istnieje długa lista produktów, których nie należy podawać chomikowi, bo mogą one wywołać chorobę lub śmierć zwierzęcia. Nie należy podawać takich warzyw, jak bakłażan, brukselka, bób, cebula, czosnek, kapusta (również pekińska), por, rabarbar, fasola, rzodkiew, sałata, szpinak czy surowe ziemniaki. Trzeba również unikać takich owoców, jak: awokado, brzoskwinia, wszystkie cytrusy, granat, liczi, mango, nektarynka, morela, a także papaja. Nie można podawać także ciecierzycy, migdałów, mleka, śmietany, słodyczy, szczawiu, soczewicy, szczypiorku i szpinaku.

Related Posts

Dodaj komentarz