Chomik - jaka klatka

Klatka dla chomika – jak wybrać?

Wybór klatki dla chomika jest pozornie prostym wyborem. Nic bardziej mylnego! Gryzoń, jak każde zwierzę, ma swoje potrzeby i klatka ma za zadanie spełniać wszystkie przez fakt, że mały podopieczny spędzi w niej całe swoje życie. Każdy pupil prowadzi swój styl życia, ma swój własny charakter i nieco inne wymagania, przez co należy jak najlepiej je poznać, by dokonać odpowiednich wyborów przy doborze klatki.

Wybór klatki dla chomika — jaka powinna być i co musi się w niej znajdować?

Najlepszą klatką dla chomika jest taka, która ma wymiary co najmniej 60 × 40 cm dla niewielkich chomików, a dla większych klatka powinna mieć co najmniej 80 × 40 cm, pupil zdecydowanie ucieszy się z większego mieszkanka. Klatka nie powinna być wysoka, szczególnie dla osobników, które lubią się wspinać. Niezbyt odpowiednia dla chomika jest obecność piętra, szczególnie takiego z metalowymi prętami zamiast stabilnego podłoża. Pupil zdecydowanie bardziej ucieszy się z szerszej i dłuższej klatki parterowej niż wysokiej klatki piętrowej. Chomiki czasem lubią się wspinać, jednak należy pamiętać, że zwierzak może również spaść. Z niewielkiej wysokości nie powinien zrobić sobie krzywdy, jednak gdy spadnie z odległości trzeciego pięterka na sam dół, to może mu się coś stać. Ważne jest, by zapewnić chomikowi odpowiednio grubą warstwę podłoża. Są to zwierzęta lubiące zakopywać się w podłożu, dlatego warto im umożliwić spełnienie swoich potrzeb.

Rodzaje klatek dla chomika

Istnieje duży wybór klatek, w różnych rozmiarach i z różnych tworzyw. Najczęstszym wyborem jest klatka metalowa, jednak często do wyboru są również klatki plastikowe, plastikowe terraria lub akwaria.

  • Klatka metalowa jest najpopularniejsza wśród hodowców chomików, jest również jednym z najlepszych rozwiązań. Posiada bardzo dobry przepływ powietrza ze względu na obecność metalowych krat zamiast ścianek, a dodatkowo stanowią one urozmaicenie życia chomika. Może on wspinać się po prętach, a dodatkowo jest wygodne i występuje w wielu rozmiarach. Często występuje z plastikową kuwetą, która ułatwia sprzątanie nieczystości po zwierzaku.
  • Klatka plastikowa jest alternatywą dla tej wykonanej z metalu, o ile oczywiście jest ona odpowiednio duża. Jest dużo mniej wytrzymała, jednak za to dużo lżejsza, dzięki czemu jest łatwa w przenoszeniu i nie sprawia kłopotu podczas czyszczenia.
  • Akwarium jest rozwiązaniem trudnym w sprzątaniu, a jednocześnie niezbyt przewiewnym przez wysokie ścianki. Narożniki szklanego pojemnika ciężko jest doczyścić, a przy tym jest niezwykle ciężkie i kruche ze względu na materiał, z jakiego jest wykonany. Musi być również w pełni opróżnianie podczas czyszczenia ze względu na brak możliwości rozmontowania akwarium tak, jak to można zrobić w klatkach.
  • Plastikowe terrarium posiada ściany wykonane z tworzywa sztucznego, przez co nie jest takie ciężkie, jednak posiada podobne wady, co akwarium — wentylacja powietrza jest niewielka, a przy tym jest trudne w sprzątaniu. Zaletą takiego rozwiązania jest ciepła i przytulna atmosfera, którą chomik na pewno doceni.

Przy wyborze klatki metalowej, należy pamiętać o odpowiednim rozstawieniu prętów oraz o wielkości odpowiadającej gatunkowi chomika. Młodsze osobniki, które jeszcze nie osiągnęły w pełni swoich rozmiarów, mogą przechodzić między prętami, które są w rozstawieniu odpowiednie dla osobników dorosłych. Chomik dżungarski powinien mieć pręty w klatce oddalone o ok. 1 cm, syryjski – 1-1,1 cm, dla chomika pandy odpowiedni rozstaw to 0,5-0,8 cm, a dla chomika Roborowskiego: 0,5-0,6 cm.

Niezbędne wyposażenie klatki dla chomika — o czym pamiętać?

Wyściółka jest niezbędnym elementem każdej klatki. Dno klatki powinno być pokryte co najmniej 10-15 cm warstwą podłoża, w którym chomik będzie mógł kopać i tworzyć tunele. Ważnym miejscem dla chomika jest piaskownica, w której chomik może się tarzać i która ułatwia zwierzakowi przeprowadzenie odpowiedniej toalety. Dzięki piaskowi, futerko chomika zostaje dokładnie oczyszczone z brudu, a zbrylony piasek jest o wiele łatwiej usunąć, niż pył i kurz. Należy wybrać piasek przeznaczony dla gryzoni, ten wzięty z plaży lub przeznaczony dla ptaków lub gadów jest zbyt ostry, a pył podrażnia drogi oddechowe i śluzówki chomika.

Poidełko lub miseczka jest niezbędne przy nawadnianiu chomika. Należy mu zapewnić stały dostęp do świeżej wody, którą należy codziennie zmieniać. Nie należy podawać chomikowi wody mineralnej, która ma szkodliwy wpływ na nerki pupila, najlepiej zdecydować się na wodę źródlaną lub przegotowaną i ostudzoną. Nie należy również zapominać o karmidełku, czyli miseczce na jedzenie. Powinno być ono gliniane lub porcelanowe, plastikowe chomiki mogą zacząć podgryzać.

Ważnym elementem wyposażenia jest również obecność domku lub kryjówki, w której chomik będzie mógł się schować. Najlepszym wyborem jest drewniany domek pozbawiony dna, dzięki czemu zwierzak może bez przeszkód podgryzać swoją kryjówkę bez obaw, że materiał mu zaszkodzi. Można do wystroju klatki dodać gałązki owocowych drzew pozbawionych żywicy, które przeznaczone są do zabawy i ścierania zębów.

Wybór kołowrotka nie jest łatwy. Najlepiej wybrać jak największy, który nie będzie powodował wygięcia się kręgosłupa chomika w łuk. Najlepsza średnica dla dużych chomików (syryjskich i większych) to co najmniej 27 cm, a dla mniejszych — ponad 20 cm. Nie może również zawierać szczebelków, które mogą spowodować utknięcie łapy zwierzęcia. Unikać należy również kołowrotków z efektem nożyc, czyli takich, które posiadają pręt przecinający kołowrotek. Warto do klatki również dodać parę zabawek, które wykonane będą z drewna, kory lub kartonu.

Lokalizacja klatki

Klatka nie powinna być umieszczona na podłodze, warto wybrać szafkę lub stolik, na którym nie będzie narażony na przegrzanie lub przeciągi. Warto jest wybrać miejsce, w którym podopieczny będzie mieć zapewniony spokój i ciszę, w którym nie będzie narażony na stres. Warto ustawić klatkę z dala od okna czy grzejącego kaloryfera, nie należy również wystawiać chomika na długie, bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie w upalne, letnie dni. Warto pomyśleć o lokalizacji, która będzie lekko zacieniona, gdzie temperatura będzie wahać się w granicach temperatury pokojowej. Optymalna temperatura dla chomika wynosi ok. 22-25 stopnie Celsjusza.

Related Posts

Dodaj komentarz