Świnka Morska - jak wybrać klatke

Klatka dla świnki morskiej – jaką wybrać?

Świnka morska, inaczej kawia domowa, jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych, które utrzymywane są w domach i mieszkaniach. Jest to zwierzak o przyjaznym usposobieniu i łatwy w utrzymaniu, nie wymaga regularnych spacerów ani ogromnych wydatków podczas utrzymywania stworzenia. Należy pamiętać, że świnka morska jest zwierzęciem stadnym, dlatego nie należy ich trzymać pojedynczo. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch kawi domowych.

Jaką klatkę dla świnki morskiej wybrać? – wybieramy najlepszą

Klatka dla świnki morskiej powinna być parterowa, bez pięterek i drabinek. Kawie domowe są zwierzętami, które niechętnie się wspinają i preferują przemierzać swój teren na jednym poziomie. Dla osobnika żyjącego w samotności wystarczy klatka o wielkości 80×50 cm o wysokości ok. 40 cm, a w przypadku klatki metalowej, odległości między prętami powinna wynosić 2-2,5 cm. Należy rozważyć zakup dwóch świnek morskich z powodu ich stadnego charakteru oraz odpowiedni dobór osobników, które będą obecne w klatce. Klatka powinna mieć wtedy 100-120 cm długości i szerokość 60 cm.

Istnieje parę rodzajów klatek, które są wykorzystywane podczas utrzymywania świnek morskich. Każda z nich posiada własne zalety oraz wady, które należy uwzględnić podczas wyboru. W przypadku klatek warto również brać pod uwagę względy estetyczne i dopasowanie do pomieszczenia, w którym będzie stała klatka.

  • Akwarium lub terrarium jest wyborem niezwykle estetycznym, jednak często niepraktycznym. W takiej klatce utrudniona jest odpowiednia wentylacja przez wysokie, jednorodne ściany. Ich zaletą jest fakt, że bardzo dobrze utrzymują ciepło w akwarium lub terrarium, dzięki czemu zwierzę czuje się bezpiecznie i przytulnie. Nie jest zbyt wygodne do czyszczenia, często trzeba wyrzucić całą ściółkę, a nie tylko wybrać nieczystości. Jest to również drogie rozwiązanie.
  • Klatka plastikowa ażurowa jest klatką, która cechuje się lekką konstrukcją i łatwością w czyszczeniu, a także niewielką ceną. Jest mniej wytrzymała od klatek metalowych, jednak przy odpowiedniej konstrukcji kuwety może być stosowana do hodowli świnki morskiej. Prócz niskiej wytrzymałości, jest również mało estetyczna.
  • Klatka z metalowymi prętami jest jednym z najpopularniejszych i najlepszych wyborów. Jest komfortowa dla świnek morskich, posiada odpowiednią cyrkulację powietrza i często jest wyposażona w wyjmowaną, plastikową kuwetę na dnie, która ułatwia utrzymanie klatki w czystości. Jest również estetyczna i dobrze wygląda w każdym pomieszczeniu. Jest to jednak rozwiązanie droższe, klatka ma większą wagę, niż plastikowy odpowiednik.

Akcesoria do klatki dla świnki morskiej

Niezbędnym elementem każdej klatki jest odpowiedni wybór ściółki. Ściółką są najczęściej trociny lub mieszanka trocin i żwirku. Można również wybrać podłoże typu dry bed, które jest wykonane ze specjalnej tkaniny wchłaniającej wilgoć, która jest hipoalergiczna i antybakteryjna.

Miseczki / poidełka z wodą

Należy zaopatrzyć klatkę w dostęp do świeżej wody za pomocą poidełka lub miseczki z wodą. Obowiązkiem każdego właściciela świnki morskiej jest codzienne wymienianie wody i oczyszczanie miseczki z zanieczyszczeń. Zwierzę może nie chcieć pić wody, która stoi przez dłuższy czas, a także niechętnie pije z miseczki, w której znajdują się elementy ściółki czy kawałki jedzenia.

Paśnik na siano

Warto zaopatrzyć klatkę w wiszący paśnik na siano. Jest to idealny przysmak dla świnki morskiej, która chętnie pobiera wysuszoną trawę. Jest to dla niej przysmak, co dopełnia substancje odżywcze pozyskiwane z karmy.

Dobrym pomysłem jest ustawienie w klatce dwóch miseczek na karmę: jedną na suchą, drugą dla mokrą. Mokra karma brudzi miseczkę, przez co należy często ją przemywać i dbać o jej czystość, dzięki miseczce na suchą karmę oba rodzaje się nie mieszają, dzięki temu suche pożywienie nie rozmięka. Można je również trzymać w klatce dłużej, niż mokrą karmę.

Domek i inne akcesoria

Należy również wyposażyć klatkę w domek, który jest wypełniony sianem. Jest to bezpieczne miejsce dla kawi, powinno być ciepłe i przytulne. W momencie odpoczynku świnki morskiej nie powinno się im przeszkadzać. Jednocześnie musi mieć ona wystarczająco przestrzeni do zabawy i poruszania się po reszcie klatki.

Niezbędnymi elementami klatki są również różnorodne zabawki. Najchętniej przez świnkę morską są wybierane hamaki, leżaki, tunele i domki służące do zabawy.

Related Posts

Dodaj komentarz