Terrarium - najlepsza lampa?

Lampa grzewcza do terrarium – jak wybrać najlepszą?

Oświetlenie terrarium jest jednym z ważniejszych czynników zapewniających komfort podopiecznemu, który się w nim znajduje. Wybór lampy grzewczej do terrarium nie jest prosty. Dużo zależy od typu terrarium, w którym znajduje się podopieczny i samego gatunku znajdującego się w nim zwierzaka. W celu zapewnienia odpowiedniego światła, wykorzystuje się zarówno tradycyjne żarówki, jak i świetlówki kompaktowe oraz świetlówki przeznaczone tylko do terrariów.

Rodzaje żarówek do terrarium

Żarówki dostępne komercyjnie mogą mieć różną moc (zarówno wpływającą na oświetlenie, jak i moc grzewczą) oraz różne kolory świecenia. Należy również zamontować żarówki grzewcze tak, by zwierzę nie miało do nich dostępu, jak będzie się wspinać, stawać na dwóch łapach lub skakać.

Żarówki grzewcze

Żarówki grzewcze są zarówno źródłem światła, jak i ciepła, dlatego są idealne w terrarium przeznaczonych dla gadów, płazów i bezkręgowców. Stosowane są przede wszystkim w celu punktowego dogrzania wybranej strefy w terrarium w celu stworzenia ciepłego miejsca, w których dany pupil będzie mógł się wygrzewać. Często montuje się je nad półkami skalnymi, konarami lub w miejscach, w których chętnie przebywają podopieczni. Czasami stosowana jest również w celu zapobiegania hibernacji jeży utrzymywanych w terrariach. Istnieje parę rodzajów żarówek grzewczych:

  • Czerwone — najczęściej są stosowane w celu ogrzania terrarium w nocy.
  • Przeźroczyste — wykorzystywane do zapewnienia odpowiedniej ilości ciepła z bardzo jasnym doświetleniem
  • Satynowe — posiadają matowe czoło żarówki, dzięki czemu światło przez nie emitowane jest łagodne
  • Neodymowe — przeznaczone do terrariów z żywymi roślinami
  • Halogenowe — posiadają zwiększoną jasność i grzanie, idealnie nadadzą się do terrariów wykonanych w stylu pustynnym

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe są montowane przeważnie jako źródło samego światła, nie emitują zbyt dużej ilości ciepła. Odznaczają się cechami typowymi dla świetlówek, jednak wykorzystuje się w nich oprawki z klasycznym gwintem żarówki, dzięki czemu można bezproblemowo zamontować je do lampy. Ich parametry są dobierane tak, by zapewnić pupilom właściwą ilość promieniowania UV-A i UV-B, Fale promieniowania UV-A pobudzają zwierzę do ruchu i wzmagają aktywność, ma również pozytywny wpływ na zachowania socjalne u osobników trzymanych grupowo, fale UV-B pozwalają na produkcję witamin z grupy D i pobudza metabolizm, szczególnie metabolizm wapnia. Często są dostępne nawet takie, które imitują warunki oświetleniowe panujące na terenach tropikalnych, pustynnych czy umiarkowanych.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są idealnym rozwiązaniem dla jaszczurek dziennych, które preferują ciepło płynące z góry. Należy zwrócić uwagę, by lampa nie była położona zbyt nisko ani zbyt wysoko. Przy zbyt niskim położeniu istnieje ryzyko poparzenia delikatnej skóry zwierzęcia, a zbyt wysoko ustawiona żarówka może niewystarczająco działać. Dla jaszczurek nocnych warto zaopatrzyć się w maty grzewcze lub konary albo kamienie grzewcze, które pozwolą gadowi pobierać ciepło z podłoża tak, jak dzieje się to w naturalnych warunkach.

Wybieranie najlepszej żarówki do terrarium

Wybór odpowiedniej żarówki zależy od celu jej zastosowania oraz preferencji gatunkowych zwierzęcia utrzymywanego w terrarium. Gdy zadaniem żarówki jest podniesienie temperatury całego terrarium, warto zaopatrzyć się w żarówkę o działaniu rozproszonym, która jednocześnie ogrzewa i działa w bardzo szerokim kącie.

Ważne jest dobranie odpowiedniej mocy — zbyt duża moc może poparzyć zwierzę, które nie jest przyzwyczajone do mocnego grzania (np. jego gatunek pochodzi z klimatu umiarkowanego), a zbyt mała moc może prowadzić do wychłodzenia i dyskomfortu zwierzaka, który pochodzi z cieplejszych okolic (np. z terenów równikowych). Często dostępne są termoregulatory, które posiadają niezależne timery, dzięki którym można regulować czas naświetlania dziennego i nocnego przy pomocy żarówek dziennych i nocnych. Różnią się one kolorem emitowanego światła: żarówki dzienne powinny emitować światło bladoniebieskie lub białe, zaś żarówki nocne — granatowe lub rubinowe. Żarówki nocne dostarczają również niezbędnego ciepła i oświetlenia dla zwierząt nocnych, które są utrzymywane w terrarium.

Related Posts

Dodaj komentarz