Dziecko chce zwierzątko - pies

Dziecko chce zwierzaka – co robić?

Rodzice często są proszeni o zakup zwierzęcia przez ich dziecko. To nieodłączna część rodzicielstwa i nie da się uniknąć pytań o zakup lub adopcję wybranego pupila, który będzie wymarzonym towarzyszem życia dla naszej pociechy. Opieka nad drugim stworzeniem uczy odpowiedzialności za drugie życie, dodatkowo zwierzak staje się nieodłącznym towarzyszem życia nie tylko dziecka, ale i całego domu. Rodzic musi upewnić się, czy marzenia o posiadaniu danego gatunku zwierzęcia domowego nie są chwilowym zapałem, który zgaśnie po kilku tygodniach posiadania pupila w domu lub przy pierwszych kłopotach. Często pozwalają na rozwój empatii i zrozumienia u dzieci, a codzienna opieka nad zwierzęciem uczy rutyny i obowiązkowości. Kontakt ze zwierzętami zwiększa odporność na choroby, dzieci posiadające zwierzęta są mniej narażone na wystąpienie reakcji alergicznych. Spacery z psem są doskonałą okazją do zwiększenia ilości ruchu, a czasem nawet prowadzą do rozwoju pasji naukowej.

Gdy dziecko chce zwierzątko — jak się przygotować do rozmowy? Jakie zwierzę wybrać?

Wybór zwierzęcia na pierwszego pupila naszego dziecka nie jest łatwy. Duża część rodziców wybiera chomiki, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że chomik wymaga dużej przestrzeni poziomej bez możliwości wchodzenia na wyżej położone partie, potrzebuje również odpowiedniej diety i możliwości ruchu. Podobnie jest z myszami i szczurami, które nie są już tak popularne, jak ich kuzyn, dodatkowo są to zwierzęta stadne i należy w odpowiedni sposób dobrać inne osobniki. Rybki są najmniej wymagającymi zwierzętami w opiece, jednak przygotowanie akwarium jest sporym wydatkiem. Kot wymaga odpowiedniej jakości karmy, kuwety i zabawek, a także często wymaga sporo czasu na zabawę i uwagi od właściciela. Z psem należy wychodzić na spacery co najmniej trzy lub cztery razy dziennie, należy pozwolić mu się wybiegać, a także trzeba mu zapewnić karmę dobraną do jego potrzeb, dużo uwagi i często wymagają tresury. Nie ma najłatwiejszego zwierzęcia na początek, każdy posiada swoje zalety i wady. Wszystko zależy od możliwości finansowych rodziny, ilości wolnego czasu i chęci posiadania zwierzęcia.

Co na początek?

Na samym wstępie należy dowiedzieć się jak najwięcej o nowym zwierzaku. Nieodłącznym elementem zdobywania wiedzy jest czytanie poradników, pytanie się hodowców lub właścicieli, można również wykorzystać do tego celu fora internetowe lub poradniki online. Należy pamiętać, że czasem informacje udzielane przez właścicieli czy przez osoby również korzystające z internetu mogą się nie pokrywać z rzeczywistością. Należy weryfikować dane u osób, które od lat zajmują się hodowlą lub posiadają dane zwierzę i wiedzą, jak się nim zajmować.

Rodzic musi również pamiętać o tym, że waga odpowiedzialności zawsze spada na dorosłego. Dzieci mogą nie podołać wszystkim obowiązkom, jakich wymaga dane zwierzę, szczególnie jeśli są w młodym wieku. Pomimo uświadamiania swoich pociech o odpowiedzialności, jakie wymaga zwierzę, często młode osoby nie dają rady przez dłuższy czas zajmować się pupilem. Często zapał dzieci gaśnie, czasem pochłonięte nauką czy zabawą zapominają nakarmić swojego pupila. Dlatego rodzic powinien upewnić się, czy zwierze dostało świeżą karmę oraz wodę, a także czy jego inne niezbędne potrzeby zostały spełnione (dla psa może być to wyjście na spacer).

Warto również sprawdzić, czy nikt z rodziny nie jest uczulony na dany typ zwierzaka. Jest to często przyczyna zwrotu nowego pupila, co jest traumatyczne zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny, szczególnie dla dziecka, które zdążyło się już przywiązać do nowego zwierzaka. Warto jest zrobić testy alergiczne, które mogą zapobiec problemom. W przypadku, gdy ktokolwiek z rodziny wykazuje objawy alergii przy zwierzęciu, które już się zadomowiło w mieszkaniu, można skonsultować z lekarzem dobór odpowiednich leków lub sposobu leczenia tak, by nie szukać podopiecznemu nowego domu.

Jakie są problemy przy posiadaniu zwierzęcia?

Zwierze zwykle wymaga dużo czasu. Należy się nim odpowiednio zająć, przebywać z nim, pobawić się czy wyjść na spacer. Są również mniej wymagające stworzenia, takie jak żółw czy rybki, które nie potrzebują wiele uwagi od swojego właściciela. Jednak gdy każdy członek rodziny długo przebywa poza domem lub ma zbyt mało czasu, warto jeszcze raz przemyśleć zakup lub adopcję zwierzęcia.

Każde zwierzę wiąże się z kosztami. W przypadku zdrowego osobnika jedyne, na co trzeba zwracać uwagę, to pokarm, potencjalne zabawki oraz badania i szczepienia profilaktyczne, jednak w chwili załamania zdrowia pupila, operacja może kosztować nawet parę tysięcy. Leczenie zwierząt zawsze jest najdroższym wypadkiem, ale rodzice muszą być pewni, że i w takim przypadku by sobie poradzili finansowo.

Zwierzęta pozostawiają po sobie brud i bałagan. Gdy rodzina nie jest gotowa na posiadanie obdrapanych lub obgryzionych mebli, lepiej nie brać zwierzaka, który posiada ostre zęby lub pazury. Szczególnie dotyczy to młodych osobników, które dopiero trzeba wychować, by zachowywały się w odpowiedni sposób i nie niszczyły mebli.

Related Posts

Dodaj komentarz