Nasz pierwszy raz, czyli jak wybrać pierwszego pająka?

Cechy pierwszego pająka

Pierwszy ptasznik powinien być niegroźny dla hodowcy, jego siła jadu powinna być jak najniższa. Często pająki są również szybkie i skoczne, dlatego też należy unikać gatunków, które takie są. Często mniejsza siła jadu idzie w parze z większą częstotliwością wyczesywania włosków parzących z odwłoka, które mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia, jednak często jest to spotykane u pająków, które przeznaczone są dla początkujących. Pająk powinien również wybaczać część błędów hodowlanych, takich jak wahania temperatury czy wilgotności. Nie poleca się pająków podziemnych, które większość swojego życia spędzają w gnieździe pod powierzchnią torfu, pomimo że często są to pająki spokojne i mało jadowite. Należy również pamiętać, że każdy pająk, nawet najłagodniejszy, może negatywnie zaskoczyć lub posiadać nieco większy temperament od innych przedstawicieli swojego gatunku, dlatego przy pracy z ptasznikami należy być ostrożnym i uważnym. 

Grammostola rosea — puchaty olbrzym 

Grammostola roseaPtasznik chilijski

Ptasznik chilijski jest pająkiem, który jest bardzo odporny na zmiany temperatury i wilgotności, a także na przeprowadzane głodówki (jest w stanie nie jeść przez parę miesięcy). Jest pająkiem długowiecznym o słabym jadzie, niewyczesującym włosków parzących i jest ptasznikiem bardzo łagodnym i niezbyt szybkim. Jeden z najbardziej polecanych gatunków na pierwszego pająka ze względu na duże rozmiary (długość ciała: 8-9 cm, rozstaw kończyn powyżej 15 cm), dodatkowo pokryty jest przyjemnymi w dotyku włoskami. Polecane dla początkującego są wszystkie pająki z rodzaju Grammostola spp

Brachypelma smithi — barwny przyjaciel

Brachypelma smithiptasznik czerwonokolanowy

Brachypelma smithi, inaczej ptasznik czerwonokolanowy jest pająkiem stosunkowo odpornym na wahania warunków w terrarium, jest dodatkowo bardzo odporny na wygłodzenie. Posiada słaby jad dla dorosłego i zdrowego człowieka, jednak często w sytuacji zagrożenia wyczesuje włoski parzące, które mogą nieprzyjemnie poparzyć skórę. Jest to spokojny pająk, potrafiący szybko reagować. Dodatkowo jest długowieczny i o dość dużych rozmiarach (długość ciała: ok. 9 cm, rozstaw kończyn: ok. 16 cm). Jego najważniejszym atutem są jego barwy. Na ciele i odnóżach posiada żółte, pomarańczowe i kremowe wstawki, dzięki czemu na pewno swoim wyglądem zachwyci niejednego początkującego hodowcę oraz jego gości. Na pierwszego pająka można polecić każdy z gatunków Brachypelma spp. 

Avicularia metallica — nadrzewny ptasznik

Avicularia metallicaPtasznik metaliczny

Ptasznik metaliczny jest bardzo odporny na głodówki, jednak nie posiada odporności na zmiany wilgotności. Jest niezwykle wrażliwy na przesuszenie terrarium, dlatego należy regularnie zraszać torf i zaopatrzyć pająka w grubą warstwę podłoża, które będzie trzymać wilgoć. Posiada bardzo słaby jad, nie wyczesuje przy tym włosków parzących i nie ma skłonności do agresji. Jego wadami jest fakt, że potrafi bardzo szybko biegać i skakać ze względu na bycie pająkiem nadrzewnym. Jest niewielkich rozmiarów (ok. 6 cm), jednak posiada niezwykle długie i włochate kończyny. Włoski posiada w barwie czarno-granatowej z metalicznym pobłyskiem, zdecydowanie przyciąga wzrok. Minusem jest również jego krótka długość życia (ok. 6 lat), jednak wykonują niezwykle efektowne pajęczyny, które stają się ozdobą terrarium. 

Cyclosternum fasciatum — kolorowy włochacz

Cyclosternum fasciatum – ptasznik tygrysi

Jad przedstawicieli rodzaju Cyclosternum spp. jest słaby, jego siła podobna jest do Brachypelmy. Niektóre osobniki mają tendencje do przyjmowania pozycji obronnej i straszenia swojego właściciela, jednak rzadko kiedy decyduje się na ugryzienie. Prędzej ratuje się ucieczką, wyczesując przy tym włoski parzące z odwłoka, co jest nagminne również w przypadku braku zagrożenia. Posiadają niezwykle ubarwiony odwłok z charakterystycznym wzorem, są czarnej barwy, a wzór posiadają w kolorze pomarańczowym. Wytwarza również dużą ilość pajęczyny, wzbogacając przy tym wygląd terrarium.

Chromatopelma cyaneopubescens — barwne piękności

Chromatopelma cyaneopubescens

Chromatopelma spp. posiada jedynie jeden gatunek, który nadaje się dla początkującego. Posiada słaby jad, jednak są bardzo żarłoczne i nigdy nie odmawiają jedzenia, a także nie robią sobie samoistnych głodówek. Należy pamiętać, aby nie przekarmiać ptasznika. W chwilach zagrożenia wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Tworzą pięknie wyglądające pajęczyny, które są ozdobą każdego terrarium, jednak jest to spory wydatek dla początkującego. Cenę wynagradza cudowny wygląd — są pokryte wieloma barwami, które zachwycą każdego gościa czy własnego właściciela. 

Related Posts

Dodaj komentarz