Od czego zacząć hodowlę pająków?

Hodowla ptaszników wymaga dużej wiedzy i dużej ilości przygotowań. Trzeba również przeznaczyć na nową pasję duże pokłady zarówno odpowiedzialności, jak i cierpliwości. Pierwszym, co należy zrobić, to wybrać najlepszy gatunek pająka, który będzie odpowiadać wszystkim wymaganiom pod względem bezpieczeństwa, obsługi oraz walorów wizualnych. Można również zapytać doświadczonego hodowcę, jak wygląda hodowla ptaszników w mieszkaniu i co należy zapewnić naszemu nowemu podopiecznemu. Osoby posiadające własne hodowle często wiedzą, jak utrzymanie danego gatunku wygląda w praktyce i na co zwrócić największą uwagę. 

Wybór pojemnika 

Dla ptasznika można wybrać pojemnik lub terrarium. Musi być to przestrzeń, na której pająk będzie mógł się swobodnie poruszać, ale jednocześnie musi być ona na tyle niewielka, by podopieczny nie zrobił sobie krzywdy. W przypadku dużych przestrzeni lub wysokich terrariów, gdzie istnieje możliwość dostania się na wyżej położone partie domu nietypowego pupila, może dojść do upadku pająka i w najgorszym wypadku do złamania odwłoku, które jest śmiertelne dla pająka, może mieć również trudności ze zlokalizowaniem pożywienia. Pojemnik i terrarium musi być również wyposażone w odpowiednią wentylację, na pojemnikach często trzeba samemu wykonać dziurki. Plastikowy pojemnik jest za to tańszy od szklanego terrarium, jednak drugie z nich jest wygodniejsze w obsłudze dzięki odsuwanym szybom, niż pojemnik, który jest otwierany jedynie od góry. Dodatkowym atutem terrarium jest jego łatwość czyszczenia i efektowny wygląd. Należy zapewnić również pająkowi kryjówkę, w której będzie mógł stworzyć gniazdo lub skryć się przy chęci ucieczki. 

Podłoże i sposoby utrzymywania wilgotności 

Na podłoże do terrarium dla ptaszników najczęściej wybiera się włókno kokosowe lub torf. Ma on przede wszystkim za zadanie utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności, im jego warstwa jest obfitsza, tym łatwiej utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Przy ptasznikach, które wymagają wysokiego poziomu nawilżenia powietrza, można również dodać do podłoża niewielką ilość wermikulitu, który świetnie utrzyma wilgoć. Gruba warstwa torfu lub włókna ma również ogromne znaczenie w utrzymywaniu pająków podziemnych, które lubią kopać podziemne tunele. Warto zaopatrzyć się również w zraszacz, który ułatwi zraszanie torfu. Można również zakupić higrometr, który służy do pomiaru poziomu wilgotności powietrza, ale nie jest to niezbędny element wyposażenia. 

Utrzymanie właściwej temperatury

Niektórym pająkom odpowiadają warunki temperatury pokojowej, jednak są one wyjątkami. Często należy zapewnić ptasznikom wyższe temperatury, niż 26 stopni Celsjusza. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się mata grzewcza lub kabel grzewczy, który utrzymuje stała temperaturę wewnątrz terrarium. Należy pamiętać, by umieścić go z boku pojemnika, nie na spodzie. W bardzo upalne dni należy również zmniejszyć temperaturę grzania lub wyłączyć ogrzewanie, by nie doprowadzić do przegrzania pająka. Zimą zaś niewielkie ogrzewanie przyda się nawet tym ptasznikom, które preferują temperaturę pokojową. Niezbędnym elementem pojemnika dla pająka jest również termometr, który na bieżąco wskazuje panującą w środowisku pupila temperaturę. 

Akcesoria przydatne przy hodowli pająka

Niezbędnym wyposażeniem każdego hodowcy ptaszników jest pęseta. Należy ją trzymać zawsze pod ręką i używać jej w celu przeprowadzenia manipulacji w terrarium. Można nią podawać pająkowi pokarm czy łapać niezjedzone lub martwe owady, które nie zostały przez niego zjedzone. Często jest również przydatny we wspomaganiu pająka w przejściu w wyznaczone miejsce. Jest to niezwykle przydatne w momentach, w których należy przenieść pająka do innego pojemnika w celu posprzątania, wymiany podłoża lub zmiany aranżacji terrarium. Miękką pęsetą można również podnosić świeżo wyklute pająki, nie robiąc im przy tym krzywdy czy odbierać kokon od samicy, która go złożyła. 

Większe ptaszniki koniecznie potrzebują obecności miski z wodą w terrarium. Jest to sposób, w który mogą pobierać wodę, a taki element dobrze utrzymuje wilgoć w terrarium. 

W celach dekoracyjnych można również różnego typu podłoża, przykładowo ścinek z kory czy piasku. Warto jest również zaopatrzyć się w ozdobne rośliny (naturalne lub sztuczne), a także wszelkiego rodzaju głazy, kawałki gałęzi albo łupiny kokosa. Należy pamiętać, że elementy przyniesione z lasu mogą zawierać szkodliwe dla ptasznika pasożyty, bakterie lub inne organizmy, które mogą działać niekorzystnie na jego zdrowie. Warto jest się więc zaopatrzyć w sklepie zoologicznym lub z akcesoriami do terrariów. 

Related Posts

Dodaj komentarz