Dlaczego ktokolwiek chce hodować ptasznika?

Pająk nie jest standardowym wyborem, jeśli chodzi o domowego pupila. Część osób nie jest pozytywnie nastawiona, boi się ptaszników i szuka innej alternatywy. Jednak czasami jest to miłość od pierwszego wejrzenia, w której przyszły właściciel pająka zakochuje się w barwach i wyglądzie danego osobnika. Często się zdarza, że nawet sceptycznie nastawione osoby przekonują się do tych niezwykłych istot i na koniec nie żałują podjętej przez siebie decyzji. Dlaczego? Oto kilka powodów, dla których warto hodować ptaszniki.

Oryginalny i nietypowy

Pająki są pupilami niezwykłymi i niespotykanymi. Można je podziwiać i oglądać przez długi okres czasu, pomimo że sam ptasznik nie robi zbyt wiele w swoim terrarium. Podczas podawania mu jedzenia można obserwować sposoby polowania ptaszników, ich zwinność i szybkość. Po wylince pająk posiada żywe, nasycone barwy, co zachwyci nawet swojego właściciela, który jest z nim od samego początku. Dodatkowym atutem jest fakt, że terrarium pasuje do każdego wystroju i można je zaaranżować tak, jak się chce. Od niesamowitego, pełnego przepychu stylu aż do minimalistycznych ozdób obejmujących jedynie kryjówki dla podopiecznego. Często wywołują również żywe reakcje gości.

Niebezpieczny i jadowity

Każdy pająk jest jadowity, jedne z mniejszym stopniu, inne w większym, jednak bez posiadania jadu nie byłyby w stanie przetrwać w dzikich warunkach. Trawią one w sposób zewnętrzny, czyli wstrzykują substancje paraliżujące i kwasy trawienne w ofiarę i czekają, aż procesy trawienne zaczną działać. Kontakt z pająkiem zawsze dostarcza dreszczu emocji, który wywołany jest obcowaniem z niebezpieczną istotą. Zwierzę nie jest całkowicie bezbronne w kontaktach z człowiekiem, nie jest w pełni zależne od nas. Jest to idealny pupil dla osób, które lubią czuć adrenalinę.

Długowieczny 

Pająki mają długość życia porównywalną do innych zwierząt domowych, a nawet dłuższą. Niektóre gatunki mogą żyć ponad 20 lat, dlatego są dobre dla osób, które przywiązują się do swoich pupili i traktują ich jak przyjaciela życia. Można nim cieszyć się długi okres czasu bez przeżywania bólu po stracie pupila. Są idealne dla osób, które szukają towarzysza, który będzie przy nich przez część życia.

Odporność na niesprzyjające warunki i głodówki

Bardzo duża część pająków (szczególnie tych polecanych dla początkujących) jest odporna na wahania temperatury i wilgotności. Nie muszą również często jeść, czasami same z siebie potrafią zrobić głodówkę, podczas której nie jedzą długi okres czasu. Nie zajmują również wiele miejsca i nadają się do niewielkich mieszkań lub ciasnych pomieszczeń. Nie wymagają również częstych kontaktów z opiekunem, nie czują się zaniedbane, gdy nie widza swojego opiekuna przez dłuższy czas. Oczywiście należy znaleźć osobę, która zechce zaopiekować się podopiecznym na czas nieobecności. Nie sprawiają kłopotów przy opiekowaniu się nimi, nie wymagają zbyt wielu czynności. Najważniejsze z nich to karmienie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pojemniku. Są również niezwykle tanie w utrzymaniu.

Bezuczuciowe

Pająki nie posiadają hormonów i gruczołów podobnych do naszych, nie są w stanie przeżywać emocji w sposób podobny do ludzkiego. Nie można stworzyć z takim pupilem dwustronnej więzi emocjonalnej, ale przy dłuższym czasie opiekowania się pająkiem nie będziemy dla niego zupełnie obcą osobą. Często ptaszniki rozpoznają swoich opiekunów, mogą reagować zupełnie inaczej, niż na obce osoby. U swoich właścicieli czują się bezpiecznie, jednak jedyne, co można osiągnąć, to stan rozluźnienia podczas trzymania pająka na ręku.

Brak nudy

Ptaszniki nie są zwierzętami, które potrzebują ciągłego zajęcia i uwagi ze strony opiekuna. Doskonale radzą sobie same podczas godzin spędzanych w bezruchu w tym samym miejscu. Wtedy czekają one na swoją ofiarę lub odpoczywają po jej zjedzeniu. Jest również możliwość, że pająk po prostu lubi przesiadywać w tamtym miejscu. Zabranie pojemnika do innego pomieszczenia, dotykanie pająka czy nagłe zmiany w otoczeniu powodują jedynie stres i zwiększają agresję lub skłonność do ucieczki. Dlatego nie należy spędzać z pająkiem czasu w postaci podróżowania. Nie można również bawić się z pająkiem, nie odczuwają one potrzeby rozrywki.&

Ciągła czujność

Każdy pająk wyposażony jest w chelicery z jadem, dlatego przy obcowaniu z pająkiem należy zawsze zachowywać czujność. Każde karmienie czy interakcja ze zwierzakiem może zakończyć się wypadkiem i zawsze należy sprawdzać, czy pojemnik lub terrarium jest dobrze domknięte i czy pająk jest w środku. Nie zapewni on poczucia bezpieczeństwa.

Dlaczego warto?

Pająki są pupilami, które dostarczają wielu niezapomnianych wspomnień, nawet pomimo konieczności ograniczenia kontaktu i niemożności zabierania go na przygody po świecie. Jest to idealny pupil dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnacje swojego podopiecznego, ale jednocześnie chciałyby mieć zwierzę domowe. Dostarcza również wielu ekscytacji i czasem sprawia, że krew szybciej krąży w żyłach.

Related Posts

Dodaj komentarz