Owczarek Niemiecki - szczotka, jak wybrać

Szczotka dla owczarka niemieckiego – jaka najlepsza?

Prawidłowa pielęgnacja sierści owczarka niemieckiego długowłosego jest długotrwała i pracochłonna. Psy tej rasy intensywnie linieją praktycznie przez cały rok, intensywniej na wiosnę i na jesień podczas wymiany sierści. Podstawowym wyposażeniem właściciela owczarka niemieckiego są co najmniej dwie szczotki – jedna przeznaczona do wyczesywania sierści psa, druga – do oczyszczania mebli czy ubrań, na których osadzają się długie włosy. Pielęgnacja sierści owczarka wymaga dużej wiedzy o psie i jego sierści – jest ona średniej długości, ale niezwykle gęsta. Należy brać również pod uwagę obecność gęstego podszerstka, który należy regularnie wyczesywać, by usuwać z niego martwe włosy.

Jak dbać o sierść owczarka niemieckiego długowłosego?

Sierść owczarka niemieckiego jest niezwykle miękka i delikatna, nie przylega ona do ciała i jego długość sięga od średniej do długiej, w zależności od danego osobnika. Szczotkę należy dobierać do danego psa oraz jego preferencji. Gdy nie jest dla niego przyjemne użycie furminatora – można go zastąpić metalową szczotką z gęstymi ząbkami, chociaż nie jest tak wygodna, jak ta pierwsza. Często wiąże się z długim czasem szczotkowania, dlatego lepiej nie stosować jej podczas czesania niecierpliwych psów.

Etapy czesania długowłosego owczarka niemieckiego

Dla owczarków niemieckim, czesanie może być świetną zabawą. Jest to dla nich zarówno zabieg pielęgnacyjny, jak i relaksujący poprzez delikatny masaż, który jest mu zapewniany podczas czesania. Pielęgnacja sierści psa przebiega w sposób dwuetapowy:

  • Pierwszym etapem jest wyczesanie gęstego podszerstka. Należy to robić z wyczuciem, by nie wyczesać całej warstwy, by nie pozbawić owczarka niemieckiego całej warstwy sierści znajdującej się przy ciele.
  • Drugim etapem jest czesanie okrywy włosowej. Polega na rozczesywaniu i rozplątywaniu kołtunów za pomocą grzebienia oraz wygładzaniu sierści szczotką z naturalnego włosa. Ma na celu rozczesanie futra, pozbycie się brudu, piasku i kurzu, jak i również pobudzenie krążenia poprzez delikatny masaż, który można zapewnić psu podczas szczotkowania. Usuwany jest również martwy naskórek, który spowalnia wzrost włosów poprzez obłapianie ich.

Szczotka dla owczarka niemieckiego – jaka najlepsza?

Najczęściej wybieraną szczotką dla owczarka niemieckiego długowłosego jest furminator. Jest to urządzenie do wyczesywania martwych włosów ze spodniej warstwy okrywy psa, które zbudowane jest z uchwytu zakończonego metalowymi grzebieniami o różnym rozstawie ząbków. Należy używać tego typu szczotki ostrożnie ze względu na możliwość drażnienia skóry czy łamania włosów przy nieumiejętnym stosowaniu. Furminator dla owczarka niemieckiego powinien mieć rozmiar L, który różni się od innych rozmiarów długością ząbków. Furminator nie jest lekką szczotką, posiada swoją wagę i może być dla wielu osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym typem szczotki, niewygodna, jednak większość z nich jest wyprofilowana w taki sposób, by dobrze leżała w ręce.

Należy również zaopatrzyć się w grzebień. Są one najczęściej metalowe lub stworzone z tworzywa sztucznego, mogą mieć różny rozstaw ząbków. Przy wybieraniu odpowiedniego grzebienia trzeba brać pod uwagę skuteczność rozczesywania kołtunów i zlepień sierści oraz reakcje psa. Niektóre z nich mogą nie lubić ostrzejszych ząbków, dlatego nie zawsze dobrym wyborem mogą być grzebienie ludzkie. Dostępne są grzebienie z zaokrąglonymi ząbkami, które nie ranią delikatnej skóry psa.

Do szczotek dla owczarka niemieckiego można zaliczyć również szczotkę z naturalnego lub sztucznego włosia, najczęściej wykonanych z włosia dzika lub włókien syntetycznych. Służy ona w celu usunięcia resztek brudu, wyczesanych martwych włosów i pyłków oraz nabłyszczeniu i wygładzeniu sierści. Jest to końcowa czynność pielęgnacyjna, która jest niezwykle przyjemna dla psa. Częściowo przypomina masaż skóry, pobudzając krążenie i relaksując pupila, który rozluźnia mięśnie i korzysta z czasu spędzonego z opiekunem.

Często w celu czesania okrywy włosowej używa się standardowej szczotki drucianej, która nie jest zakończona zaokrąglonymi ząbkami (może powodować plątanie się sierści). Rozczesuje ona kołtuny i wygładza sierść, jednak czasem psy nie czują się komfortowo podczas czesania. Ostre ząbki mogą ranić delikatną skórę, dlatego należy szczotkować owczarka niemieckiego z wyczuciem i uwagą.

Related Posts

Dodaj komentarz