Pies krótkowłosy - szczotka

Szczotka dla psa krótkowłosego – wybieramy najlepszą

Pielęgnacja sierści psów krótkowłosych nie jest tak wymagająca, jak w przypadku psów o dłuższej okrywie włosowej, jednak jest niezbędnym elementem pielęgnacyjnym. Ich sierść potrzebuje starannego wyczesywania oraz częstego usuwania kurzu i brudu z sierści. By odpowiednio zadbać o pupila, należy wyposażyć się w odpowiednią szczotkę.

Szczotkowanie psa krótkowłosego — czy konieczne?

Szczotkowanie psa krótkowłosego opiera się przede wszystkim na usuwaniu martwych włosów, szczególnie podczas okresu linienia (na wiosnę i na jesień). Sierść ma za zadanie zapewnić termiczną izolację w zależności od warunków pogodowych — gdy temperatura się zwiększa, sierść staje się krótsza i mniej bujna, zaś na zimę czworonogi potrzebują gęstszej sierści w celu zapewnienia sobie ciepła. Często psy linieją przez cały rok, jednak mniej intensywnie, niż w tych dwóch porach roku, warto jest powtarzać proces szczotkowania co najmniej raz w tygodniu, a w przypadku wiosny i jesieni należy czesać psa nawet codziennie.

Zalety czesania psa krótkowłosego

Prócz usuwania martwych włosów, szczotkowanie ma również zbawienny wpływ na układ krwionośny. Przesuwanie szczotką po sierści częściowo masuje skórę i pobudza krew do szybszego krążenia. Dzięki temu stymulowana jest również produkcja łoju, który odpowiada za naturalną pielęgnację sierści, sprawiając, że jest bardziej lśniąca. Pobudza również wzrost nowych włosów, a także odpręża i relaksuje psa.

Często jest to również sposób weryfikacji, czy ze skórą psa wszystko w porządku. Nadmierne wypadanie włosów może być sygnałem choroby, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Często jest także efektem nieprawidłowej diety. Przy szczotkowaniu można również dostrzec niepokojące sygnały w zachowaniu pupila.

Czesanie pomaga również nawiązać więź między opiekunem a psem. Gdy szczotkowanie nie sprawia psu bólu czy dyskomfortu, czworonóg rozluźnia się i korzysta z chwili relaksu, a także z czasu spędzonego ze swoim właścicielem. Zawsze warto obserwować reakcje pupila na szczotkę, przy zbyt ostro zakończonych ząbkach szczotki psy często czują dyskomfort. Szczególnie narażone są na to psy krótkowłose, które nie posiadają długiej sierści, mogącej częściowo ochronić delikatną skórę.

Szczotka dla psa krótkowłosego — jaką wybrać?

Przy posiadaniu psa krótkowłosego niezbędna jest szczotka, która zbiera martwą sierść, a także kurz i brud z sierści. Szczotkę należy wybierać nie tylko ze względu na długość sierści, ale także na wielkość psa. Duże szczotki mogą niedokładnie wyczesywać sierść niewielkich psów, taka pielęgnacja nie będzie dla nich przyjemna, zaś małe używane przy większych psach mogą niepotrzebnie wydłużyć czas czesania. Warto jest dla każdego psa posiadać indywidualny zestaw szczotek, minimalną ilością szczotek na psa jest jedna. Należy również brać pod uwagę obfitość podszerstka. Krótkowłose psy obdarzone grubą warstwą podszerstka często linieją i gubią dużo sierści, dlatego należy je wyczesywać częściej. Szczotkowanie psów pozbawionych podszerstka wpływa korzystnie na kondycję ich włosów, dodają sierści blasku i pozwalają pozbyć się kurzu i brudu.

  • Szczotka włosiana — jest wykonana z naturalnego włosia, najczęściej jest to szczecina dzika. Włosie szczotki powinno być twarde, krótkie i gęsto rozstawione na całej długości szczotki. Doskonale nadaje się do usuwania wierzchniej warstwy brudu i martwych włosów, a także świetnie wygładza sierść. Nadaje się dla psów, które mają przylegającą lub bardzo krótką sierść.
  • Szczotka gumowa — wykonana w całości z tworzywa sztucznego. Służy przede wszystkim zbieraniu wypadającej sierści i idealnie nadaje się do masażu, dzięki czemu można pobudzić krążenie i lepiej odżywić psią sierść. Nadaje się również do psów o rzadkim podszerstku.
  • Szczotka pudlówka — wykonana jest z metalowych drucików, które są zagięte na końcach i sprawdza się przy wyczesywaniu martwych włosów, szczególnie u psów, które tracą duże ilości sierści. Jest doskonała dla psów o grubym podszerstku i często liniejących.
  • Grzebień — najlepszy będzie grzebień z gęsto rozstawionymi zębami, które będą zaokrąglone na końcach. Pozwala na pozbycie się włosów, z którymi szczotka sobie nie radzi, a dodatkowo przydatny jest podczas wyczesywania pcheł.

Related Posts

Dodaj komentarz