Pies długowłosy - szczotka

Szczotka dla psów długowłosych – jak ją wybrać?

Psy długowłose potrzebują szczególnej opieki nad swoją sierścią. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinien być wykonywany co najmniej parę razy w tygodniu, jest szczotkowanie. By zabieg ten był dla czworonoga przyjemnością należy odpowiednio dobrać zestaw szczotek. Każdy pies powinien mieć swoją szczotkę (lub szczotki), odpowiednio dobrane do długości swojej sierści, grubości podszerstka oraz delikatności skóry. Jest to zabieg nie tylko czysto estetyczny (pies o wyczesanej sierści prezentuje się lepiej, niż czworonóg o skołtunionym i zaniedbanym futrze), ale również wyczesuje martwe włosy, co zapewnia lepsze samopoczucie psa.

Jak czesać psa?

Czesanie długowłosego psa jest skomplikowanym procesem. Nie należy tego robić pod włos, ponieważ jest to nieprzyjemne dla czworonoga i powoduje łamanie się sierści okrywowej. Szczotkowanie wykonywane na sucho również nie jest dobrym pomysłem ze względu na elektryzowanie się i łamanie włosów. Regeneracja włosów u psów długowłosych jest długotrwała, dlatego warto jest stosować zasady prawidłowego czesania psa przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym.

Wielkość szczotki – czy istotna?

Szczotka dla psa długowłosego powinna być dostosowana do jego rasy i wielkości. Niewielkie psy o długiej, ale delikatnej sierści, bardziej ucieszą się z mniejszych szczotek, niż takich przeznaczonych dla długowłosych owczarków niemieckich. Dodatkowo niewielką szczotką można precyzyjniej manewrować w celu wyczesania całego martwego podszerstka. W przypadku większego osobnika dokładne przeczesanie niewielką szczotką może być zbyt czasochłonne, w dodatku pies może zacząć się niecierpliwić, gdy szczotkowanie przedłuża się przez kolejne godziny.

Jakie szczotki dla psów długowłosych wybrać?

Często jeden rodzaj czy wielkość szczotki może nie być wystarczający, szczególnie w przypadku psa o długiej i gęstej sierści, a także sporej warstwy podszerstka. Najlepiej jest zaopatrzyć się w kilka typów szczotek:

  • Szczotka druciana – powinna mieć delikatnie, gładko zakończone druty, które wykonane będą ze stali nierdzewnej. Będzie służyła do usuwania martwego podszerstka
  • Szczotka z naturalnego włosia – wykonana z wysokiej jakości sztywnego futra lub włosia, jest to często włosie stworzone ze szczeciny dzika. Perfekcyjnie sprawdzają się przy końcowym czesaniu, nadając blask i zbierając brud i wyczesane wcześniej włosy.
  • Szczotka pudlówka – nie jest to obowiązkowy element wyposażenia, jednak jest ceniony przez właścicieli długowłosych psów ze względu na sprawne rozczesywanie gęstego podszerstka, jednak psy posiadające delikatny włos i pozbawione spodniej warstwy nie powinny być rozczesywane pudlówką.

Najważniejsze jest, by czesanie sprawiało psu przyjemność. Przy psach długowłosych szczotkowanie jest czynnością, która jest bardzo często powtarzana (powinno się wyczesywać sierść nawet codziennie), dlatego używanie szczotki nie powinno być dla psa karą. Gdy właściciel psa dostrzeże dyskomfort czy ból podczas szczotkowania swojego czworonoga, powinien zaopatrzyć się w nową, lepiej dopasowaną do swojego pupila szczotkę.

Wygoda użytkowania również jest niezwykle ważna, szczególnie biorąc pod uwagę, że będzie to czynność wykonywana co najmniej parę razy w tygodniu. Należy zaopatrzyć się w szczotkę, która będzie posiadała wygodny uchwyt i ich stosowanie nie będzie męczyć ręki. Przy użytkowaniu niewygodnych akcesoriów, często właściciel czworonoga się niecierpliwi i spieszy się ze szczotkowaniem, co nie sprzyja komfortowo psa.

Akcesoria używane przy szczotkowaniu psa długowłosego

Przy szczotkowaniu psa o bardzo długiej sierści (przykładem jest chart afgański), dużą pomocą jest stosowanie klipsów i spinek, dzięki którym można podzielić sierść na partie. Jest to jedyny sposób na dotarcie do głębiej położonych warstw sierści i możliwe jest wyczesanie całego futra.

Przy psach, których sierść ma tendencje do kołtunienia się lub bardzo liniejących, wskazane jest wcześniejsze wykąpanie psa przy użyciu szamponu, który ułatwia rozczesywanie i częściowo pozwala się pozbyć martwego podszerstka. Na rynku istnieją również spraye i inne środki, które mogą ułatwić proces czesania czworonoga.

Spray do rozczesywania psiej sierści sprawia, że włos nie tylko jest łatwiej rozczesać, ale również działają antystatycznie (włosy przestają się elektryzować) oraz zapobiegają filcowaniu i plątanie się sierści. Dzięki nim szczotkowanie może stać się krótsze i wygodniejsze, a pies będzie wyglądał dużo lepiej.

Related Posts

One thought on “Szczotka dla psów długowłosych – jak ją wybrać?

Dodaj komentarz