Szczotka dla shih tzu / lhasa apso

Szczotka dla shih tzu / lhasa apso – czym sugerować przy wyborze?

Włos psów rasy shih tzu jest gęsty i długi, dlatego ważne jest, by pamiętać o regularnym szczotkowaniu. Powinno się ono odbywać co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej codziennie. Sierść obfita jest w dużą ilość podszerstka, który należy regularnie wyczesywać, a okrywa włosowa psów tej rasy jest długa i lśniąca. Zazwyczaj opada ku ziemi, jedynie na głowie rośnie ku górze, a charakterystyczna sierść uważana jest za jedną z największych ozdób psów tej rasy. W przypadku zaniedbania sierści, powstają na niej trudne do rozczesania kołtuny, czasem mocno skołtunionej sierści nie da się uratować i należy ją obciąć. Przy pielęgnacji ich futra, nie należy używać pudlówek, które mogą zniszczyć włos przez ich zagięcia, mogą powodować plątanie się długich włosów, a pociągnięcie szczotką sprawia, że są one łamane. Podczas czesania należy użyć specjalnych preparatów wspomagających rozczesywanie sierści, szczotkowanie na sucho może spowodować dodatkowe plątanie się sierści i wyrywanie włosów, co nie jest przyjemne dla pupila. Należy również rozczesać sierść przed kąpielą, by nie spowodowała powstaniu trudnych do rozczesania kołtunów. Przy szczotkowaniu szczególną uwagę zwraca się na okolice łap, uszów, ogona i pach, w których sierść często się plącze.

Psy rasy Ihasa apso są posiadaczami długich, twardych włosów z gęstym podszerstkiem. Jest to jedna z cech charakterystycznych psów tej rasy, a zadbana sierść prezentuje się niezwykle pięknie. Nie ma tendencji do filcowania się czy powstawania kołtunów, jednak w przypadku zaniedbania szczotkowania mogą takie powstać. Również jak w przypadku psów rasy shih tzu, nie można czesać sierści psów rasy Ihasa apso na sucho, każdorazowo należy użyć preparatów ułatwiających rozczesywanie lub odżywek o podobnym działaniu. Należy szczotkować ich sierść co najmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Niewskazane jest użycie pudlówek czy szczotek lub grzebieni o ostro zakończonych zębach, gdyż mogą zniszczyć włos lub poranić skórę psa.

Szczotka dla shih tzu — jaką wybrać?

Najważniejszym elementem wyposażenia szczotek dla shih tzu jest owalna szczotka z długimi, gładko zakończonymi igłami. Wyczesuje ona gęsty podszerstek, pozbywając się martwych włosów i brudu osadzonego zwykle na jasnej sierści pupila. Najlepiej, by igły były osadzone na elastycznej poduszeczce, która dostosowuje się do kształtu ciała psa, a następnie wraca do swojej wyjściowej formy. W przypadku osobników o naprawdę długiej sierści zdecydowanie nie sprawdzą się szczotki zakończone plastikowymi kulkami, które mogą plątać sierść i sprawiać, że będą powstawać nowe kołtuny.

Ważnym elementem jest również grzebień wykonany ze stali nierdzewnej (lub w wersji ekologicznej z drewna), który odpowiednio zajmie się sierścią na pysku psa. Należy zwrócić uwagę, by był dobry jakościowo i by miał równe odstępy między ząbkami na całej powierzchni, a jego zakończenia powinny być zaokrąglone, by nie ranić skóry psa. Jednocześnie przy niewielkich psach powinien być on mały, dobrze leżący w dłoni i nieutrudniający manewrowania w okolicach uszu czy oczu.

Szczotka dla Ihasa apso — która najlepsza?

Przy czesaniu psów razy Ihasa apso, najlepiej jest użyć szczotki drucianej o długich igłach, które nie są zakończone okrągłymi kapturami. Pozwalają na dokładne wyczesanie martwych włosów z podszerstka, a także na usunięcie wszelkich zabrudzeń, które mogą wplątać się w długą i gęstą sierść.

Szczotka włosiana zazwyczaj nie wyczesze sierści w tak dokładny sposób, jak szczotka druciana, jednak pomoże pozbyć się zanieczyszczeń z wierzchnich warstw okrywy włosowej. Jest idealnym rozwiązaniem w przypadku oczyszczenia sierści po spacerze lub w dniach, gdy nie jest konieczna dokładna pielęgnacja.

Grzebień również jest przydany przy pielęgnacji sierści psów Ihasa apso. Można nimi również zastąpić szczotki, ale należy brać pod uwagę fakt, że konieczny będzie więcej, niż jeden grzebień. Każdy z nich powinien posiadać zaokrąglone końce, by niepotrzebnie nie ranił delikatnej skóry psa. Powinien być również wykonany z materiału, który nie elektryzuje sierści, np. ze stali nierdzewnej lub drewna.

  • Grzebień o długich, luźno rozstawionych zębach nadaje się w celu wstępnego rozczesania sierści i wyczesania podszerstka. Warto również zaopatrzyć się w grzebień o krótkich, luźno rozstawionych zębach w celu wstępnego przygotowania wierzchniej warstwy okrywy włosowej do rozczesywania.
  • Grzebień o gęstych zębach przyda się w drugiej fazie czesania, gdzie wstępnie sierść już jest rozczesana i konieczne jest dokładne wyczesanie martwych włosów i zanieczyszczeń. Te o długich zębach przydadzą się podczas dokładnego wyczesywania podszerstka, te o krótszych — do pielęgnacji sierści na pysku i do końcowego układania okryty włosowej psa.

Related Posts

Dodaj komentarz