Świnka morska - czesanie, szczotka

Szczotka dla świnki morskiej – jaką wybrać?

Świnka morska jest popularnym wyborem zwierzęcia domowego. Nie jest wymagająca w opiece, do szczęścia potrzebuje jedynie odpowiednio wyposażonej klatki, jedzenia i wody. Jednak należy pamiętać, że kawie domowe należy regularnie czesać, szczególnie te długowłose. Wybór szczotki dla świnki morskiej może nie być taki prosty, jak się wydaje. Prócz posiadania długiej lub krótkiej sierści, zwierzęta mają również delikatną skórę, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru szczotki. Świnki morskie o gładkim włosiu zdecydowanie docenią gest szczotkowania, jest to dla nich przyjemny masaż, podobny do głaskania.

Czy czesanie świnki morskiej jest niezbędne?

Czesanie posiada wiele właściwości prozdrowotnych dla świnki morskiej. Poprzez masowanie skóry pobudzane jest krążenie, które lepiej odżywia włosy i sprawia, że sierść jest lśniąca i zdrowsza. Za pomocą szczotkowania można się również pozbyć kurzu, martwych włosów czy drobnych zanieczyszczeń.

Przy posiadaniu świnki morskiej o długiej sierści warto zaopatrzyć się w:

  • Szczotkę z miękkiego włosia
  • Grzebień
  • Szczotkę do usuwania podszerstka
  • Nożyczki lub maszynkę do strzyżenia sierści świnek morskich

Jak poradzić sobie z długą sierścią u świnki morskiej?

Niektóre świnki morskie posiadają gęstą, długą sierść, którą należy codziennie (lub co najmniej kilka razy w tygodniu) pielęgnować. Czesanie długowłosych kawi domowych należy przeprowadzać co najmniej codziennie, by uchronić sierść od powstawania kołtunów i zaplątywania się w nie brudu i kurzu.

Gdy powstają na sierści kołtuny, nie należy ich na siłę rozczesywać szczotką. Może być to przyczyną znielubienia przez świnkę czesania. Trzeba ostrożnie odciąć splątane włosy za pomocą nożyczek. Nie trzeba się martwić ubytkiem w sierści, szybko odrośnie, a inne warstwy długiego futra przykryją niewielki ubytek. Należy również regularnie przycinać włosy na tylnej części ciała i przy łapkach, by sierść się nie brudziła ani nie utrudniała poruszania.

Należy pamiętać o regularnym przycinaniu sierści długowłosej świnki morskiej. Jej włosy stale rosną, dlatego w pewnym momencie zwierzakowi będzie trudno się poruszać, a włosy będą się plątać. W takie kołtuny mogą wplatać się kawałki ściółki, jedzenia czy innych zabrudzeń, które nie działają korzystnie na wygląd ani samopoczucie świnki. Szczególnie ważne jest to w przypadku okolic gruczołu tłuszczowego, w których sierść bardzo łatwo się brudzi i skleja.

Warto również zaopatrzyć się w zgrzebło do usuwania podszerstka. Skutecznie usuwa martwe włosy okrywowe oraz dociera do podszerstka, który skutecznie wyczesuje. Zwykle nie usuwają ani nie wyrywają sierści, szczególnie ważne jest zaopatrzenie się w taką szczotkę w przypadku okresu linienia.

Szczotka dla świnki morskiej — jaka będzie idealna?

Nie jest to łatwy wybór, szczególnie biorąc pod uwagę szeroki wybór szczotek. Ważne jest to, by wybrać szczotkę o miękkim włosiu, by nie podrażniała skóry kawi, ale jednocześnie wyczesuje martwe włosy i rozczesuje sierść. W sklepach zoologicznych istnieje szeroki wybór grzebieni i szczotek dla gryzoni, które idealnie sprawdzą się do zadań związanych z pielęgnacją długiej sierści. W przypadku świnek krótkowłosych, można wybrać szczotki dla niemowląt, jednak nie sprawdzą się one przy długowłosych kawiach domowych przez fakt, że nie będą rozczesywać głębiej położonych warstw sierści.

W przypadku rozczesywania sierści, dobrze jest się zaopatrzyć w szczotkę dla gryzoni, która swoim wyglądem (oraz właściwościami) przypomina szczotkę do szorowania stóp. Jest to miękka szczotka, która delikatniej obchodzi się ze skórą zwierzaka i rozczesuje jego sierść, jednak jedynie tylko jego wierzchnią warstwę. Warto jest zakupić również grzebień, za którego pomocą będzie można dostać się do głębiej położonych warstw futra i wyczesać je w delikatny i subtelny sposób. Dobrym wyborem jest grzebień z tworzywa sztucznego, który nie ciągnie tak włosów i nie podrażnia skóry zwierzęcia.

Jaka szczotka dla długowłosych świnek morskich?

Właściciele długowłosych świnek morskich chwalą sobie drewniane szczotki z naturalnego włosia. Usuwają one martwe włosy i rozczesują sierść w delikatny sposób, a świnki morskie spokojnie i grzecznie czekają na koniec czesania, czerpiąc z tego przyjemność. Taka szczotka nie podrażnia skóry i nie powoduje niewielkich zadrapań, w przeciwieństwie do szczotek metalowych czy drucianych. Świnki morskie podczas czesania takimi szczotkami nie czerpią przyjemności z zabiegu i łatwo mogą się do niego zrazić.

Related Posts

Dodaj komentarz