Pies - szczotka, czesanie

Szczotka do psa – jak wybrać? Poradnik

Szczotka dla psa jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego właściciela psa, niezależnie od tego, jakiej długości sierść posiada jego pupil. Szczotkowanie jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacyjnych, nie tylko pozwala zadbać o dobry wygląd zwierzaka, ale również rozczesuje kołtuny i usuwa martwy podszerstek. Jest to zbawienne w gorące dni szczególnie dla psów o długiej i gęstej sierści, u których podszerstek pełni funkcję izolacyjną.

Jak wybrać najlepszą szczotkę dla psa?

Szczotka dobierana jest do długości sierści psa. (sprawdź: szczotki dla psów długowłosych) Gdy w domu znajduje się więcej, niż jeden pieski towarzysz, każdy powinien mieć swoją oddzielną szczotkę (lub ich komplet). Psy z długą sierścią potrzebują bardziej zaawansowanej opieki nad swoimi włosami, niż psy krótkowłose, do każdego z nich będzie pasować inna szczotka. Należy również patrzeć na reakcję psa podczas szczotkowania. Przy niedopasowanej szczotce, czesanie będzie dla niego utrapieniem i przykrym obowiązkiem, a powinien być to dla niego czas odpoczynku i relaksu.

Jak należy czesać psa?

Na rozpoczęcie używania szczotki przy psie nigdy nie jest za wcześnie. Pupil powinien zostać nauczony dobrego zachowania przy szczotkowaniu już od swoich szczenięcych lat, przy wyrobionych dobrych nawykach nie powinien stawiać oporu. Czesanie najczęściej kojarzy się psu z dotykiem człowieka, dlatego cały proces musi być wykonany z wyczuciem i ostrożnością. Należy patrzeć, w jaki sposób pies reaguje na czesanie sierści i czy nie jest to dla niego nieprzyjemne. Regularne czesanie pomaga pozbyć się martwych włosów oraz naskórka, a także zapobiega osadzaniu się brudu na sierści czy powstawaniu kołtunów.

Rodzaje szczotek dla psów

Istnieją różne rodzaje szczotek dla psów. Są one przeznaczone do pielęgnacji sierści o określonej długości. Czesanie psa o krótkiej, delikatnej sierści szczotką metalową nie będzie dla niego przyjemne i może się przyczynić do wyrywania włosów okrywowych, a próba rozczesywania psa z długą sierścią szczotką gumową może nie być efektywna.

  • Szczotka druciana — służy przede wszystkim pielęgnacji długiej i średnio długiej sierści. Druty są wykonane ze stali nierdzewnej, osadzonych najczęściej na drewnianym trzonku (często można również spotkać trzonki z tworzywa sztucznego). Szpilki powinny być zakończone gładko i materiał podtrzymujący szpilki powinien być elastyczny, by czesanie dla psa było przyjemnością i nie raniło jego skóry
  • Szczotka metalowa — podobna do szczotki drucianej, ale zagęszczenie drutów jest większe. Jej zadaniem jest rozczesywanie kołtunów oraz usuwanie nadmiaru podszerstka, idealnie go zbiera nawet w paru ruchów. Przeznaczona jest dla psów, których sierść ma tendencje do kołtunienia się, nie powinno się stosować u psów małych i o delikatnej sierści ze względu na możliwość wyrwania jej. Należy być również delikatnym podczas jej stosowania.
  • Szczotka włosiana — jej zastosowanie jest szerokie ze względu na swoją uniwersalność. Z powodzeniem może być stosowana u psów z różną długością sierści, jednak długość włosów powinna być dobierana do długości sierści pupila. Jest to duży wydatek, ale posłuży nawet na kilkanaście lat.
  • Szczotka włosiano-plastikowa — oprócz spełniania funkcji szczotek włosianych, zapewnia również psu delikatny masaż, który pobudza krążenie krwi.
  • Szczotka włosiano-miedziana — służy do pielęgnacji psów o gładkiej i przylegającej sierści. Przy pomocy miedzianych drucików w wewnętrznej części, usuwanie martwych włosów jest ułatwione, a sierść staje się jeszcze gładsza i bardziej lśniąca.
  • Szczotka gumowa — nie daje zbyt dobrych rezultatów, jednak jest dość popularna wśród właścicieli psów. Usuwa martwe włosy z sierści, należy nią czesać sierść tylko i wyłącznie w kierunku włosia, nie pod włos. Przeznaczona dla psów z krótką sierścią.
  • Furminator — służy do usuwania podszerstka, a jego budowa jest inna niż pozostałych szczotek. Jego ostrza stworzone są w taki sposób, by nie usuwać wraz z podszerstkiem włosów okrywowych. Jest dużo efektywniejszy od szczotki metalowej, jednak powinien być używany z wyczuciem. Nie każdemu psu może odpowiadać dany furminator, dlatego warto kierować się wskazówkami dotyczącymi ras, jakie będą czerpać przyjemność z danego przyrządu.

Related Posts

Dodaj komentarz