Fretka w domu zdjęcie

O czym warto pomyśleć przed zakupem fretki?

Fretka jest jednym z najpopularniejszych wyborów, jeśli chodzi o domowe pupile. Popularnościom ustępuje jedynie psom i kotom. Jest to zwierzę, które jest łatwo zdobyć, często pojawia się w sklepach zoologicznych oraz w ogłoszeniach od hodowców tych niezwykłych stworzeń. Nie jest to jednak łatwy zwierzak w utrzymaniu, przed zakupem należy odpowiednio przygotować dom, by zwierzę nie wyrobiło szkód ani domowym pomieszczeniom, ani sobie. Nie należy przy wyborze fretki kierować się jedynie jej uroczym wyglądem i słodkim bawieniem się zabawkami. Fretki szybko przywiązują się do swoich opiekunów i źle znoszą rozstanie z nimi, należy mieć również duże pokłady cierpliwości i wiele czasu na spędzanie czasu ze zwierzakiem. Należy mieć również świadomość, że czasami należy je dość brutalnie ukarać, co nie jest łatwe dla osób o miękkim sercu.

Klatka — jakie wymogi musi spełniać, by fretka się czuła w niej dobrze?

Klatka lub kojec dla fretki musi być szeroki i długi, by zwierzak nie czuł się w niej uwięziony. Musi mieć odpowiednio dużo miejsca do poruszania się, jak i również konieczna jest odpowiednia aranżacja nowego domu dla fretki. Musi być wyposażona w wiele zabawek, między innymi sznurki do tarmoszenia, tunele, półki, zwisające hamaki czy inne zabawki, jakie wpadną nowym właścicielom do głowy. Im więcej fretka ma zabawek i stymulatorów, tym lepiej będzie się czuła we własnej klatce. Nie może również zabraknąć pojemników na karmę i wodę, a także kuwety ze żwirkiem. Kuwety przeznaczone dla fretek są niskie i mniejsze od tych kocich, co umożliwia zwierzakowi swobodne załatwianie swoich potrzeb.

Należy pamiętać, że klatka musi być osobistym terenem nowego pupila. Tam może zająć się swoimi sprawami i odpocząć od ludzkich towarzyszy. Nie należy pozwalać od razu fretce na spacer po całym mieszkaniu ze względu na ryzyko uznania go przez fretkę jako swojego terytorium. Wtedy zwierzak może się robić agresywny, szczególnie względem gości, może być również terytorialny. Najbezpieczniejszym wyborem będzie pozostawienie fretki na parę dni w swojej klatce, dopóki się w niej nie zadomowi. Można również bawić się z nowym zwierzakiem, oswajać go ze swoją osobą i z mieszkaniem, jednak nie należy puszczać go samego.

Zabezpieczenie mieszkania

Należy zabezpieczyć wszelkie miejsca, w które może się wcisnąć fretka. Szczególnie ważne są miejsca za ciężkimi meblami, które nie sposób przesunąć, a także przestrzeń za lodówką, gdzie może zrobić sobie krzywdę. Warto również zabezpieczyć miejsca z kablami, którymi fretka może się zacząć bawić. Trzeba również usunąć przedmioty niebezpieczne i takie, które łatwo mogą się zniszczyć typu porcelanowa zastawa, wazony, szklane ozdoby czy przedmioty ustawione na zwisających obrusach.

Przy aranżacji mieszkania dla fretki, warto pomyśleć o tym, by stworzyć dla niej przestrzeń przyjazną i bezpieczną. Dobrym pomysłem będzie udrożnienie miejsc (pod kanapą czy komodą), w które może się wcisnąć i schować, przygotowanie legowisk i zabawek, którymi mogłaby się pobawić podczas spacerów po mieszkaniu czy przygotowanie „fretkowego kąta”, w którym będzie znajdowało się wszystko, czego fretka potrzebuje do szczęścia.

Specyficzny zapach

Decydując się na zakup fretki, należy pamiętać o specyficznym zapachu, który wydzielają. Intensywnie pachną piżmem, szczególnie jeśli są to niekastrowane, dorosłe osobniki płci męskiej. Dla niektórych osób jest to woń uciążliwa i nie do zaakceptowania, dla innych — przyjemna i pachnąca. Wszystko zależy od wrażliwości na zapachy danego człowieka, a także od stopnia akceptowania takiego zapachu. By częściowo zneutralizować zapach fretki, można ją regularnie kąpać w przeznaczonym dla tego gatunku szamponie.

Wychowanie fretki — nie takie proste, jak się wydaje

Fretka w trawie - wychowanie fretki

Fretki były hodowane z przeznaczeniem do polowania i walki, przez co posiadają niezwykle grubą skórę i wyższy próg odczuwanego bólu. Najczęściej jest to widoczne podczas ich zapach, gdzie ich ulubioną jest ciągnięcie drugiej fretki za uszy po podłodze. Gdy fretka bawi się w taki sposób z człowiekiem, często powstają krwawiące rany. W takim przypadku, gdy zwierzak zaczyna zbyt mocno gryźć, należy również ją „ugryźć”. Można to zrobić za pomocą mocnego skubnięcia za futro, zawinąć jej wargę na jej zęby czy wsadzić do pyska jej własny ogon i zacisnąć pysk. Wszystkie kary należy wykonywać z wyczuciem, by nie skrzywdzić zwierzaka ani się nad nim nie znęcać, a jedynie w celu pokazania mu, że jego zabawy są bolesne. Fretki łatwo dostosowują się do dominującego zwierzęcia, czyli do człowieka. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zachowań niepożądanych — kara za zniszczenie lub wchodzenie w miejsca niedozwolone powinna być natychmiastowa, fizyczna i nie mogą się kończyć wręczeniem przysmaku.

Ucząc fretkę nowych zachowań lepiej nagradzać niż karać. Jest to dużo efektywniejsze, niż w przypadku wymierzania kar. Przy zrobieniu czegoś dobrze, należy zwierzaka nagrodzić poprzez podanie przysmaku, pogłaskanie lub pochwalić głosem.

Spacery z fretką

Przy chęci wyprowadzenia fretki na zewnątrz, należy zaopatrzyć się w szelki i smycz. Każdego zwierzęcia należy nauczyć chodzenia na szelkach, podobnie jest z fretkami. Pierwsze założenie szelek zawsze stanowi prawdziwe wyzwanie, jednak warto po skończonej procedurze nagrodzić zwierzaka. Należy pupila przyzwyczajać do szelek i spacerów powoli i stopniowo. Najlepiej zacząć jedynie od zakładania i zdejmowania szelek, następnie spacerowania w nich po domu luzem. Kolejnym krokiem powinien być spacer na smyczy po mieszkaniu, a dopiero na koniec wyprowadzenie fretki na zewnątrz.

Dodaj komentarz